Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 27.04.2018

Jak tworzyć pasy na trawniku?

Każdy chce, aby jego trawnik był zielony, miękki i gęsty. Wszystko po to, aby się dobrze prezentował. Efekt wizualny poprawić można też przez utworzenie na nim pasów, fal czy szachownicy. Czy wiecie, jak tworzyć pasy na trawniku?

jak tworzyć pasy na trawniku

Trawnik jak boisko piłkarskie

Chyba każdy oglądał w swoim życiu mecz piłki nożnej. Wielokrotnie to właśnie na boiskach piłkarskich można zobaczyć efektywnie przystrzyżoną trawę tworzącą okręgi, szachownicę czy pasy. Zadbana trawa na boisku, polu golfowym czy innej zielonej arenie jest zasługą greenkeepera, a więc osoby dbającej o jakość silnie eksploatowanych trawników na tego typu obiektach. Wbrew pozorom nie trzeba wielkich umiejętności, aby efekt estetyczny rodem z boiska piłkarskiego przenieść na swój własny przydomowy trawnik. Jak tworzyć pasy na trawniku?

Czego potrzeba do wykonania pasów na trawniku?

Sekret przygotowania pasów czy innych figur na trawniku nie leży w odmiennych gatunkach trawy, czy też strzyżeniu jej na różnych wysokościach. Chcąc uzyskać taki efekt, wystarczająca będzie zwykła kosiarka elektryczna i jeden niezbędny w takiej sytuacji dodatek. Mowa o wałku określanym też mianem rolki czy bębna.

Skoro o tym, jak tworzyć pasy na trawniku nie decyduje gatunek trawy oraz wysokość koszenia, to w czym tkwi sekret? Otóż odpowiedni deseń powstaje poprzez wygięcie źdźbeł trawy w określonym kierunku. Resztę wykona za nas natura, a w zasadzie gra świateł i różnica w nasyceniu zieleni pomiędzy wierzchem a spodem źdźbła trawy.

jak tworzyć pasy na trawniku

Kosiarka z wałkiem to jedyny zestaw niezbędny do tego, aby efektywnie ściąć trawę na swoim trawniku. Pozwala to na tworzenie na nim kratek, pasów, okręgów, fal i innych efektownych wizualizacji.

Źdźbła trawy wygięte w kierunku patrzenia są jaśniejsze, z kolei ku patrzącemu — ciemniejsze. W pierwszym przypadku odbicie światła ma miejsce od szerszej części liścia, w drugim natomiast od jego koniuszków. Poza tym wrażenie ciemniejszego koloru powodują źdźbła trawy, które się nawzajem zacieniają.

Koszenie w różnych kierunkach

Jak zdobytą wiedzę z zakresu fizyki i odbijania światła wykorzystać w praktyce? Nie ma w tym nic trudnego, choć z pewnością wymaga to wcześniejszego planu. Przynajmniej w sytuacji, kiedy to koszenie trawnika w taki sposób wykonuje się po raz pierwszy. Oczywiście pomijamy tu już fakt posiadania dobrej kosiarki z dołączonym z tyłu bębnem. Ten można dziś kupić lub wypożyczyć. To samo tyczy się kosiarki.

Najlepsza będzie tu kosiarka z funkcją mulczowania, która kosi trawę dokładnie ją rozdrabniając. W wypożyczalni elektronarzędzi Extul doba wypożyczenia takiego sprzętu to jedyne 50 zł.

Chcąc uzyskać efektowny wygląd trawnika, kosić należy go w różnych kierunkach. Taki zabieg pozwala podkreślić kontrast pomiędzy poszczególnymi źdźbłami, który spotęgować można przez ich dodatkowe, wykonane w tym samym kierunku zwalcowanie.

jak tworzyć pasy na trawniku

Pracę zacząć należy od skoszenia na szerokość kosiarki trawnika po obwodzie, co pozwala wyznaczyć obszar roboczy i da punkt odniesienia. Później pozostaje już tylko kosić trawnik wraz z jego rolowaniem w taki sposób, aby trawa na pasach znajdujących się obok siebie układała się w różnych kierunkach.

Wyjaśniliśmy więc, jak tworzyć pasy na trawniku, ale co zrobić, kiedy chce się stworzyć bardziej zaawansowany wzór, a więc na przykład kratkę? Wówczas całą czynność trzeba powtórzyć, wykonując ją jednak nie w pionie, ale w poziomie, a kończąc pracę raz jeszcze skosić obwód.

Skoro wiecie już, jak tworzyć pasy na trawniku wierzymy, że z takim sposobem koszenia trawnika sobie poradzicie. Jedyne co Was ogranicza to wyobraźnia oraz sprzęt, ale ten można wypożyczyć.

powrót do aktualności