Kable ciągnące się przez pokój mogą wyglądać mało estetycznie. Zwłaszcza że niekiedy są też problematyczne, przeszkadzając w sprzątaniu. Zresztą łatwo je też uszkodzić. Jak schować kable w pokoju, aby było praktycznie i estetycznie?
Wiercenie w ścianie? Możliwe, ale po co?
Jak schować kable w pokoju? Nie jest to szczególnie trudne. Wielokrotnie wystarczy wyciąć w ścianie bruzdę lub kanał, po czym przeprowadzić tym otworem kable. Problemu nie ma też z przewierceniem ściany na wylot, co pomoże w rozprowadzeniu ich po innych pomieszczeniach. Wystarczy do tego wiertarka. Czy warto robić sobie jednak tyle problemu, skoro można skorzystać z nowocześniejszych rozwiązań skutkujących znacznie bardziej estetycznym wyglądem? Do takich na pewno zalicza się kanały kablowe lub profilowane cokoły. Są one łatwe w montażu i stanowią doskonałą dekorację, gdyż montuje się je do ściany lub też podłogi. Jak schować kable w pokoju korzystając z takich rozwiązań?
Profilowane cokoły
Najprościej użyć do tego profilowanych cokołów, które doskonale nadają się do chowania kabli. Takie cokoły montowane są do listwy bazowej na ścianie. Plusem jest ich bardzo szeroki wybór kolorystyczny. Występują w wielu barwach, podobnie jak odpowiadające im akcesoria: zakończenia oraz wewnętrzne i zewnętrzne narożniki. Pozwala to optymalnie dobrać ich kolor do wykończenia podłogi.
Żadnego problemu nie ma też z montażem takich cokołów. Najprościej listwę bazową oraz sam cokół przymocować za pomocą wkrętów, korzystając przy tym z wkrętarki lub nawet śrubokręta, choć wówczas może być to meczące. Alternatywą jest montaż na gwoździe lub łączenie klejem. Ten ostatni sposób to gwarancja, że widoczne nie będą główki gwoździ czy wkrętów. Najlepiej zamontować je jednak na wkręty. Pozwoli to na demontaż takiego cokołu, jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia kolejnego kabla.
Jak schować kable w pokoju w takim cokole? W pierwszej kolejności wymierzyć trzeba długość cokołów i dociąć je na wymiar pod kątem 45 st. w narożnikach, w czym pomóc może np. mała piła ukosowa. Ważne, aby najpierw zrobić skośne cięcie, a dopiero później docinać je na długość.
Piła ukosowa pozwala wykonać precyzyjne cięcia pod różnymi kątami, które są zaznaczone na podziałce. Ukośnica gwarantuje efektywne cięcia, wygodę, a przede wszystkim bezpieczeństwo pracy. Dla podniesienia komfortu wiele z nich ma też układ odsysania wiórów.
Jak schować kable w pokoju w profilowanym cokole, jeśli nie przy pomocy wkrętów lub gwoździ. Jak wspominano, wystarczy je dokleić, nanosząc klej w odpowiedniej liczbie miejsc. Klejąc cokół, trzeba przyłożyć go do ściany, po czym od razu odsunąć, odczekać ok. 5 minut i ponownie przyłożyć do ściany. Jeżeli klej wiąże natychmiast, dokleić można go od razu, zawsze dobijając go do listwy gumowym młotkiem oraz drewnianym klockiem. Zabezpieczy on przed uderzeniem obuchem młotka bezpośrednio w cokół, co może go uszkodzić.
Pozostałe cokoły i kanały kablowe
Poza profilowanymi cokołami, w chowaniu przewodów pomagają też cokoły z klamrami, które mają jeszcze więcej miejsca na kable. Występują w nim oddzielne kanały, którymi poprowadzić można przewody zasilające i kable niskiego napięcia. Jak sama nazwa wskazuje, mocuje się je za pomocą specjalnych klamer.
Sprawdzą się też kanały kablowe samoprzylepne. Nie są one jednak zbyt obszerne, a więc pozwalają na ukrycie niewielkiej liczby kabli. Co istotne, nie można stosować ich zamiast cokołu, gdyż nie gwarantują żadnej ochrony ściany. Plusem jest natomiast fakt, że są one mało widoczne.
Dwa ostatnie rozwiązania to kanały ścienne i podłogowe. Jak schować kable w pokoju korzystając z takich produktów? Kanały ścienne to doskonały wybór dla biur, również biur domowych. Da się je połączyć ze ściennymi wyłącznikami i gniazdami elektrycznymi. Mają one oddzielny kanał na kable niskonapięciowe, antenowe, internetowe, telefoniczne itp. Nie powoduje to zakłóceń na łączach i jest bezpieczniejsze. Z kolei kanały podłogowe pozwalają na prowadzenie kabli przez otwór drzwiowy.
Widać w związku z tym wyraźnie, że możliwości na to, jak schować kable w pokoju, jest aż nadto. Najpopularniejsze są cokoły profilowane, które montuje się na wkręty, ale można je też przybić lub przykleić, a nawet skorzystać z innych, alternatywach rozwiązań.