Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 22.08.2018

Jak przenieść gniazdko elektryczne?

Wiele osób decyduje się w swoich mieszkaniach na remonty i odświeżenie przestrzeni. Zwłaszcza że często nawet niewielkie i kosmetyczne zmiany dadzą pozytywny efekt. Niestety niekiedy przeszkodą w remontach jest instalacja elektryczna. Skoro tak, warto wiedzieć, jak przenieść gniazdko elektryczne?

jak przenieść gniazdko elektryczne

Praca dla elektryka? Niekoniecznie!

Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji pomóc może jedynie elektryk. Rzeczywiście zatrudnienie takiego specjalisty jest najprostsze, ale niestety pociąga za sobą kolejne koszta. Oczywiście można posłużyć się przy tym złodziejkami czy przedłużaczami, ale nie jest to rozwiązanie optymalne. Szczególnie że mogą one być niebezpieczne dla dzieci oraz przebywających w domu zwierząt. Jak się okazuje, zmianę położenia gniazdka wykonać można osobiście. Jak przenieść gniazdko elektryczne, aby było bezpiecznie? Wystarczy do tego kilka narzędzi i podstawowa wiedza.

W jakie miejsce przenieść gniazdko elektryczne?

W zasadzie gniazdko może zostać przeniesione w dowolne miejsce. Pamiętać należy jednak o tym, aby przed rozpoczęciem prac koniecznie odłączyć zasilanie. Dla pewności warto skorzystać tutaj z próbnika, dzięki któremu można sprawdzić, czy rzeczywiście nie ma w nim prądu.

Jak przenieść gniazdko elektryczne?

Pracę należy rozpocząć od demontażu gniazdka, które będzie służyło przeniesieniu, co oczywiście poprzedzić musi sprawdzenie w nim napięcia. Po jego demontażu można dostać się do puszki instalacyjnej i znajdujących się tam przewodów.

Następnie pozostaje ustalić, w którym miejscu będzie znajdować się nowe gniazdko, po czym wywiercić w ścianie otwór. Najlepiej posłużyć się przy tym specjalistycznym sprzętem. Doskonałym wyborem będzie więc otwornica do betonu.

Kolejnym krokiem jest wyznaczenie przebiegu instalacji elektrycznej. Zadbać należy tutaj o to, aby przebieg przewodów w ścianie był tylko poziomy lub pionowy. Po ustaleniu ich przebiegu należy wykonać w ścianie bruzdy, w których to zostaną one schowane. Również i w tym przypadku najlepiej skorzystać z odpowiednich elektronarzędzi. Przykładem może być młot udarowy wyposażony w specjalne dłuto do bruzdowania.

jak przenieść gniazdko elektryczne

Młot udarowy to znakomite urządzenie do robienia bruzd w każdej ścianie. Dzięki temu ich bruzdowanie jest szybkie i lekkie, co znacząco pozwala skrócić czas całej pracy.

Alternatywą dla młota może być bruzdownica lub szlifierka kątowa z diamentową tarczą. Ta ostatnia nacina jednak tylko bruzdy w ścianie, po czym trzeba je jeszcze wykuć. Tę czynność wykonać niestety trzeba wówczas ręcznie, co wydłuży czas pracy i przełoży się na większe zmęczenie.

Jak połączyć przewód z puszką?

Co dalej? Następnie trzeba połączyć nowy przewód z nową puszką i umieścić go w wykonanej bruździe, która połączyła oba otwory. Puszkę z kolei w nowym miejscu zamontować można przy pomocy gipsu lub pianki montażowej.

Ważne jest też to, aby stare i nowe przedmioty połączyć w starej puszce, wykorzystując przy tym kostkę łączeniową. Po ich połączeniu należy ją zamknąć, następnie gipsując starą puszkę i powstałe bruzdy. Warto się przy tym odrobinę postarać. Dzięki temu po zamalowaniu ściany nie będą widoczne efekty takich prac. Takiego problemu nie ma, jeśli ściana nie będzie malowana, ale tapetowana czy wykładana panelami. Na koniec pozostało już tylko zamontować nowe gniazdko i włączyć zasilanie.

jak przenieść gniazdko elektryczne

Widać więc wyraźnie, że zmiana lokalizacji gniazdka nie jest mocno skomplikowana, choć należy przy tym zachować duże środki ostrożności, a przy tym mieć też przynajmniej podstawową wiedzę o usługach elektrycznych. Wówczas żadnym problemem nie będzie nawet większy remont, podczas którego przenieść trzeba nawet kilka gniazdek. Warto o tym pomyśleć. Na pewno będzie to wyglądało zdecydowanie lepiej od sterczących z nich przedłużaczy czy rozgałęziaczy. Tak więc, skoro wiecie już, ​jak przenieść gniazdko elektryczne, możecie zabrać się do pracy i dokonać zmiany ich lokalizacji.

powrót do aktualności