Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 21.11.2018

Jak postawić ścianki działowe?

Na ścianki działowe w swoich mieszkaniach decyduje się wiele osób, które chcą lepiej dopasować wnętrze do swoich potrzeb. Można je przestawiać, wyburzać, skracać czy stawiać nowe. Jak postawić ścianki działowe i czy każdy poradzi sobie z tym osobiście?

jak postawić ścianki działowe

Aranżacja wnętrza z wykorzystaniem ścianek działowych

Zanim przejdziemy do tego, jak postawić ścianki działowe, najpierw należy odnieść się do aranżacji wnętrz z wykorzystaniem tych elementów. Wprowadzając się do mieszkania czy decydując się na remont, bardzo często korzysta się z takiego rozwiązania konstrukcyjnego. Z ich wykorzystaniem można zmieniać układ pomieszczeń, dostosowując je do swoich potrzeb. Wszystko po to, aby układ wnętrza był jak najbardziej przyjazny domownikom.

Z czego wykonać ścianki działowe?

Ścianki działowe mogą być bardzo różne. Jedne są wymurowane z pełnych cegieł lub dziurawek, inne z kolei wykonuje się z silikatów, betonu komórkowego, bloczków czy płyt gipsowych, o których pisaliśmy w artykule pt. „Rodzaje płyt gipsowo-kartonowych„. Najprostsze w montażu są ścianki szkieletowe. W ich przypadku konstrukcją jest metalowy ruszt wypełniony wełną mineralną i pokryty z obu stron płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Od materiału, z jakiego wykonana jest taka ścianka, zależy również jej wytrzymałość.

jak postawić ścianki działowe

Jeżeli jest to ścianka murowana, nie będzie problemu z powieszeniem na niej szafki czy półki. Nie jest to takie oczywiste w przypadku lekkiej konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych, których nie można szczególnie obciążać.

Ścianki działowe a prawo

Ścianki działowe w mieszkaniu można zburzyć i wznieść w nowym miejscu. Ważne natomiast, aby takie zmiany były zgodne z prawem. Niezbędni są do tego specjaliści, do których zaliczamy architektów lub konstruktorów, którzy ocenią czy taka przeróbka jest bezpieczna i dozwolona. Nie może bowiem negatywnie wpływać na konstrukcję budynku mieszkalnego. Upewnić się należy też, czy wyburzana ściana nie jest nośna. To wszystko kluczowe kwestie, o których nie wolno zapomnieć przy usuwaniu ścian czy stawianiu ścianek działowych w domach, ale i mieszkaniach. Zawsze plan budowy wcześniej musi ocenić i zaakceptować ekspert.

Wydaje się, że najprościej jest postawić na ścianki działowe szkieletowe z płyt gipsowo-kartonowych. Takie lekkie ścianki działowe można dowolnie ustawiać i przestawiać, podczas kiedy cięższych ścian działowych w dowolnym miejscu stawiać nie można.

Jak postawić ściankę działową?

Postawienie ścianki działowej nie jest szczególnie trudne i każdy majsterkowicz powinien sobie z tym poradzić. Zwłaszcza przy wykorzystaniu do tego gotowych profili i płyt g-k.

Praca zaczyna się od wytyczenia linii ściany, którą wyznacza się na podłodze z wykorzystaniem sznura lub lineału. Następnie jej przebieg wytyczyć trzeba na otaczających ścianach i stropach. Pomoże w tym łata. Przy wyższych ścianach użyć można niwelatora laserowego z kompensatorem lub pionu murarskiego.

jak postawić ścianki działowe

Profile UW mocuje się do posadzek i stropów, wykorzystując do tego uniwersalne elementy mocujące, rozmieszczone nie rzadziej niż co 1 metr. W ich szybkim i komfortowym przykręcaniu pomaga wiertarka lub wkrętarka. Lepszym narzędziem w użyciu jest wkrętarka akumulatorowa, która jest lekka i pozwala na pracę bezprzewodową. Warto pamiętać, że dla uzyskania lepszej dźwiękoszczelności profile powinny być od spodu podklejone uszczelniającą taśmą akustyczną.

Następny krok to montaż profili słupkowych CW. U góry powinny one mieć co najmniej 1 cm luzu. Profil CW wkładany jest w profil dolny, a następnie górny. W profil UW muszą one wchodzić na głębokość co najmniej 1,5 cm. W zależności od zaleceń wybranego systemu rozmieszczane są one w odległości 30, 40 lub 60 cm.

Wkrętarka akumulatorowa to lekkie i kompaktowe narzędzie, które idealnie sprawdza się w pracach remontowych i montażowych, również w montażu profili i płyt gipsowo-kartonowych, które są najprostszą formą ścian działowych.

Po ustawieniu profili zabrać się można za nałożenie pierwszej strony ściany, przykręcając płyty szerokości 120 cm, zachowując 20-centymetrowy odstęp między kolejnymi wkrętami. Jeśli jest to pokrycie dwuwarstwowe, przy pierwszej warstwie płyt odstęp między wkrętami wynosi 75 cm. Przy przykręcaniu płyt należy skorygować położenie szkieletu z profili.

jak postawić ścianki działowe

Po przykręceniu płyt z jednej strony i ułożeniu w jej wnętrzu instalacji elektrycznej, o ile takowa jest potrzebna, należy umieścić w niej wełnę szklaną. Na koniec pozostaje pokryć płytami drugą stronę ściany w taki sposób, aby krawędzie płyt po obu stronach się nie pokrywały, a ich przesunięcie było równe rozstawowi profili słupkowych.

Skoro wiecie już, jak postawić ścianki działowe, podzielenie wnętrza nie powinno stanowić problemu. W ten sposób oddzielicie jadalnię od salonu czy podzielicie pokój dziecka.

powrót do aktualności