Płytki ceramiczne można znaleźć w większości kuchni czy łazienek. Są one dostępne w wielu wzorach i rozmiarach, są też praktyczne i atrakcyjne wizualnie. Wprawdzie wykazują odporność na wodę, ale znajdująca się między nimi fuga wchłania brud. Na szczęście wiemy, jak odświeżyć fugę i przywrócić płytkom ich dawną świetność.
Usuwanie zanieczyszczeń z fug
Każdy, kto stawia na płytki, musi wiedzieć, jak odświeżyć fugę. W innym wypadku nawet ładne płytki po krótkim czasie użytkowania będą wyglądały mało atrakcyjnie. Efekt jest tym gorszy, im jaśniejszy jest kolor fugi. Materiał wykorzystywany do fugowania jest bowiem podatny na wchłanianie zanieczyszczeń, które przywierają do fugi.
Jeżeli są to niewielkie i świeże zanieczyszczenia, sprawdzi się specjalna szczotka do czyszczenia fug. Oczywiście fugi czyścić można w sposób tradycyjny szczoteczką do zębów, ale to znacznie trudniejsze. Poza tym specjalna szczotka ma na tyle delikatne włosie, że nie pozwala uszkodzić struktury fugi. Obok szczoteczki wystarczy postawić na sprawdzony preparat do czyszczenia fug, który obok usuwania zanieczyszczeń eliminuje grzyby i pleśnie.
Trudniejsze jest czyszczenie mocno zabrudzonych fug. W ich przypadku sprawdzą się myjki parowe, w których strumień gorącej pary pod ciśnieniem skutecznie usuwa zabrudzenia. Dodatkowo przy użyciu myjki można z powodzeniem czyścić same płytki. To opcja polecana zwłaszcza astmatykom lub osobom, które są uczulone na chemiczne środki czystości.
Odkurzacz parowy jest urządzeniem, które odkurza pod ciśnieniem strumieniem gorącej pary i bez wymiany specjalnych filtrów. Zanieczyszczenia są zatrzymywane w filtrze wodnym.
Uzupełnianie ubytków w fugach
Czyszczenie zabrudzeń między fugami da oczekiwany efekt, kiedy to zabieg regularny, zwłaszcza przy stosunkowo nowym wypełnieniu. Z czasem fuga się wykrusza, a wówczas należy ją uzupełnić lub wymienić na nową.
Przede wszystkim należy dokupić nową fugę. Jeżeli to tylko uzupełnienie materiału musi on mieć kolor zbliżony do obecnego. Przydadzą się też proste narzędzia typu nożyk czy skrobak do fug, a do tego sztywna szczotka, szpachelka i wodoodporny impregnat.
Praca rozpoczyna się od usunięcia starej fugi przy użyciu ostrego nożyka. Wystarczy wyskrobać fugę spomiędzy płytek, po czym dokładnie wyczyścić powierzchnię. Następnie należy nałożyć nową fugę, postępując zgodnie ze wskazówkami producenta. Trzeba to zrobić dokładnie, co przełoży się na efekt i trwałość zabezpieczenia przed wilgocią. Dodatkowo przyda się preparat impregnujący.
W ten sposób można wymienić wszystkie fugi, choć jest to proces bardzo czasochłonny. Ewentualnie można skorzystać ze specjalnych farb lub renowatora. Ważne, aby były to specjalne farby, gdyż farba akrylowa nie zniesie trudów eksploatacji. Najprościej skorzystać z farb w pisaku. Z kolei renowatory to preparaty przywracające blask fug lub zmieniające ich odcień.
Jak dbać o fugi?
Każdy, kto chce mieć ładne fugi w mieszkaniu czy domu, przede wszystkim musi nastawić się na ich regularne czyszczenie. W ten sposób można odświeżać kolor fug, ale również usuwać drobnoustroje z ich powierzchni. Ważne, aby być w tym regularnym, gdyż z biegiem czasu narastająca warstwa kurzu oraz inne zabrudzenia są coraz trudniejsze w usunięciu.
Optymalną opcją jest czyszczenie fug przy użyciu myjek parowych, co jest szybsze, prostsze i bezpieczniejsze dla zdrowia. Dodatkowo warto korzystać z preparatów do zabezpieczania fug przed działaniem wilgoci, której nie można uniknąć w pomieszczeniach typu kuchnia czy łazienka. Wiedza, jak odświeżyć fugi jest wówczas bezcenna.