Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 25.10.2020

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Rozpoczyna się sezon grzewczy. Niekiedy podczas odkręcania kaloryferów w domach lub mieszkaniach, czeka nas przykra niespodzianka, kiedy grzejniki pozostają zimne. Najprawdopodobniej są zapowietrzone. Tak więc, jak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Przyczyny zapowietrzania się grzejników

Zanim o tym, jak odpowietrzyć grzejnik, najpierw warto poznać przyczyny zapowietrzania się tego elementu instalacji grzewczej. Otóż przyczyną zapowietrzania się kaloryferów może być kontakt z powietrzem w instalacjach zamkniętych. Podobny efekt dają instalacje nieprawidłowo napełnione wodą c.o., wadliwie połączone jej elementy, czy zwyczajnie nieszczelne instalacje.

W końcu zapowietrzanie się grzejników może być wywołane zmianami, które zachodzą w rurach, a są wywołane naturalnymi reakcjami chemicznymi, czego wynikiem jest wytrącanie pęcherzyków powietrza lub powstawanie gazów.

Dlaczego warto odpowietrzyć grzejnik?

Grzejnik, który jest zapowietrzony, pracuje mało wydajnie i podwyższa koszty instalacji. Poza tym powietrze w rurach może dochodzić do uszkodzenia instalacji. Tlen łatwo wchodzi bowiem w reakcje z żelazem, powodując korozję i konieczność kosztownej naprawy bądź wymiany instalacji.

Zapowietrzone kaloryfery wydają również mało przyjemne dźwięki, między innymi dziwnie bulgocząc lub szumiąc. Przekłada się to na mniejszy komfort przebywania w pomieszczeniu, w którym znajduje się taki grzejnik.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jeśli chcesz odpowietrzyć grzejnik, najpierw musisz się do tego przygotować. Samo odpowietrzanie kaloryfera nie jest trudne, ale przygotuj odpowiednie narzędzia. Między innymi potrzebny jest płaski śrubokręt lub specjalny kluczyk do odpowietrzania grzejników. Zadbaj także o naczynie na wodę wypływającą z kaloryfera.

Jak odpowietrzać grzejniki?

Przed rozpoczęciem odpowietrzania kaloryfera, sprawdź ciśnienie w instalacji, zwiększając je przez dopuszczenie wody. Należy też zakręcić zawór, a grzejnik musi być wychłodzony.

  1. Sprawdź, czy w grzejniku znajduje się odpowietrznik.
  2. Ustaw pod nim naczynie na wodę wypływającą z instalacji.
  3. Odblokuj odpowietrznik grzejnika przy wykorzystaniu specjalnego klucza lub śrubokręta. Zrobisz to, delikatnie odkręcając śrubę. W trakcie odpowietrzania możesz delikatnie ostukiwać grzejnik dłonią, co pozwoli szybciej uwolnić znajdujące się wewnątrz powietrze. O spadku ciśnienia w instalacji świadczy wypływanie wody spokojniejszym strumieniem.
  4. Zakręć odpowietrznik i sprawdź, czy nie wycieka z niego woda.
  5. Odkręć zawór wody dopływającej do grzejnika, na chwilę ustawiając pokrętło zaworu termostatycznego w pozycji maksymalnej.

Jeśli grzejnik był zapowietrzony, po takiej operacji powinien szybko stać się znowu ciepły. W innym wypadku, kiedy na przykład instalacja jest nieszczelna, należy sięgnąć po zaawansowane narzędzia, np. kamery do bezinwazyjnej diagnostyki.

Jak odpowietrzyć kaloryfer żeliwny ?

Przy starszych, żeliwnych kaloryferach należy uważać na śrubunki znajdujące się na rurze doprowadzającej ciepłą wodę. Zbyt mocne jego odkręcenie może rozerwać połączenie i zalać otoczenie. Woda ta jest natomiast z reguły brudna, a więc koniecznie należy zabezpieczyć meble i ściany w pobliżu grzejnika.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy?

W różny sposób odpowietrza się grzejniki aluminiowe. Proces jest prostszy, kiedy znajdują się w nich odpowietrzniki. Jeśli tak, najpierw trzeba przekręcić ich termostat na zero, przestawiając zawór grzejnika do pozycji w dół. Z reguły można to zrobić ręcznie, ewentualnie wspomóc się kombinerkami.

Następnie podstaw pod otwór zaworu naczynie na wodę. Później przy pomocy kluczyka przekręć śrubę w białym kołnierzyku, aż usłyszysz syk wydobywający się z instalacji, po czym dokładnie ją dokręć. W innym wypadku grzejniki odpowietrza się w sposób podobny do grzejników żeliwnych, korzystając z dwóch płaskich kluczy.

Odpowietrzanie grzejnika krok po kroku

Odpowietrzanie grzejnika nie jest więc niczym trudnym. Cały proces jest też krótki i trwa od kilku do kilkunastu minut. Problem pojawia się wówczas, kiedy po odpowietrzeniu grzejniki nadal są zimne. Wówczas niezbędna może być pomoc hydraulika.

powrót do aktualności