Drewniane meble są dziś na topie. Ceni się je za najwyższą jakość. Nie inaczej jest z drewnianymi stołami. Z czasem, na takich meblach, uwidaczniają się ślady ich długiej eksploatacji. Nie oznacza to, że trzeba rozglądać się za nowymi produktami. Taki stół można odrestaurować. Jak odnowić stół z drewna krok po kroku?
Przygotowanie do pracy
W pierwszej kolejności należy przygotować miejsce do pracy, jak również narzędzia czy środki do konserwacji drewna. Ważne jest, aby renowację stołu przeprowadzać w miejscu, gdzie jest stały dopływ świeżego powietrza. Jest to ważne z punktu widzenia szlifowania jego powierzchni, jak i malowania środkiem do konserwacji.
Niezbędne w takiej pracy narzędzia to między innymi szlifierka oscylacyjna lub taśmowa. Potrzebny będzie też papier ścierny o różnej gradacji do szlifowania ręcznego w trudno dostępnych miejscach. Do malowania wystarczy pędzel lub wałek oraz miękka szmatka do polerowania, jeśli drewno będzie olejowane czy woskowane.
Usuwanie starej warstwy farby lub lakieru
Jak odnowić stół z drewna? Zacząć trzeba od usunięcia starych warstw farby, lakieru czy cienkiej warstwy zszarzałego drewna. Jeśli użytkownik chce odkryć piękno naturalnego drewna, konieczne jest usunięcie wszystkich starych warstw środków konserwujących. Jeżeli mebel ma być pomalowany farbą, wystarczy usunąć tylko odstające czy łuszczące się warstwy starej powłoki.
W usuwaniu takich warstw sprawdzi się szlifierka oscylacyjna, taśmowa lub papier ścierny. Jeżeli jest to mebel z litego drewna, najpierw należy użyć papieru o gradacji ok. 100, następnie zwiększając go do ok. 200.
Co, jeśli jest to stół fornirowany, z okleiną naturalną lub stół ze sklejki? Wówczas wymagana jest większa ostrożność, a do usuwania starych warstw wykorzystuje się papier o granulacji co najmniej 120. Pracując na takiej powierzchni, nie należy zbytnio dociskać szlifierki czy kostki z papierem ściernym, gdyż może to się skończyć dziurą w cienkiej warstwie forniru lub okleiny.
Szlifierka oscylacyjna to najlepsze urządzenie, które pomocne jest w odrestaurowaniu stołu z litego drewna lub z warstwą forniru czy okleiny. Jest urządzeniem małym, funkcjonalnym oraz prostym i komfortowym w użyciu.
Jednocześnie trzeba uważać na kanty blatu. Zwłaszcza przy starszych stołach, malowanych fabrycznie farbą olejną lub z wieloma warstwami farby. Wówczas wcześniej warto przed szlifowaniem usunąć farbę szpachelką, podgrzewając ją opalarką do drewna.
Odpylanie stołu
Po wyszlifowaniu blatu oraz nóg stołu należy je odpylić. Wykorzystać do tego można zwykłą zmiotkę, choć lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz z delikatną końcówką, co zapobiegnie powstaniu rys. Następnie wystarczy przetrzeć je bawełnianą lub flanelową, niemal suchą szmatką. Nie może ona być mokra, co mogłoby spowodować „uniesienie„ włókien drewna i konieczność ponownego szlifowania. Dalsze prace można wykonywać tylko na drewnie suchym.
Usunięcie szkodników z drewnianego mebla
Spuszczel pospolity, kołatek domowy czy drwalnik paskowany to szkodniki, które atakują drewniane meble. Śladem ich obecności są np. jasne otwory o niewielkiej średnicy. Warto w takiej sytuacji zastosować odpowiednie środki chemiczne. Owadobójcze preparaty do drewna dostać można w sklepach budowlanych. Na drewniane elementy nakłada się je pędzlem, a następnie owija szczelnie folią i odstawia na dobę lub dwie.
Uzupełnianie ubytków masą szpachlową do drewna
Wiedząc, jak odnowić stół z drewna, nie można zapomnieć o uzupełnieniu powstałych w tym materiale ubytków. Te powstają nie tylko wskutek działania szkodników, ale też pozostają po gwoździach. Innym razem są to zwykłe pęknięcia czy szczeliny. Uzupełnia się je masą szpachlową do drewna. Ważne, aby dobrać jej odpowiednią barwę. Powinna mieć ona kolor zbliżony do barwy bejcy. Natomiast przy malowaniu stołu farbą kryjącą, wykorzystać można jaśniejszą masę. Ważne, aby po szpachlowaniu i wyschnięciu, miejsce nałożenia szpachli przeszlifować oraz odpylić.
Konserwacja drewna
Jak odnowić stół z drewna, aby mieć pewność, że mebel ten posłuży co najmniej przez kolejnych kilka lat? Oczywiście drewniane powierzchnie trzeba jeszcze zabezpieczyć. Służą temu specjalne preparaty chroniące przed wilgocią, promieniami słonecznymi czy ciepłem. Najczęściej wykorzystuje się barwiące bejce i lakiery albo oleje do drewna. Jeśli jest to malowanie kryjące, popularniejsze są wówczas farby kredowe, a powierzchnię drewna następnie pokrywa się woskiem do drewna lub farbą akrylową.
Malowanie przeprowadza się niewielkim wałkiem malarskim lub pędzlem. Niekiedy konieczne jest naniesienie kilku warstw. Wówczas należy pamiętać o tym, aby poczekać, aż poprzednio naniesiona warstwa wyschnie. Z kolei przy olejowaniu użytkownik powinien postawić na specjalistyczne oleje do drewna i nakładać je za pomocą pędzla z naturalnym włosiem. Na koniec nadmiar oleju usuwa się przy pomocy miękkiej szmatki.
Skoro wiecie już, jak odnowić stół z drewna, czas zabrać się do pracy. Okres jesienno-zimowy jest do tego doskonałym czasem, gdyż z powodu szybko zapadających ciemności, każdy majsterkowicz ma więcej czasu dla siebie.