Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 12.04.2018

Jak odnowić stare meble?

Chcąc nabyć meble, wystarczy udać się do salonu lub wybrać je z katalogu. Wszyscy ci, którzy lubią majsterkować, mogą też próbować stworzyć coś z niczego. Na przykład przy wykorzystaniu do tego starych brył meblowych i odpowiednich akcesoriów. Jak odnowić stare meble przy użyciu frezarki i innych narzędzi?

jak odnowić stare meble

Jakie narzędzia są potrzebne do renowacji?

Frezarka jest jednym z tych urządzeń, które przy renowacji mebli sprawdza się jak nic innego, Przy pomocy frezarki w posty sposób można oczyścić i urozmaicić krawędzie. Jednym narzędziem, nawet jeśli byłoby ono najlepszej klasy, renowacja mebli byłaby trudna. Dodatkowo potrzebne do takich prac będą młotek, gwoździe, gąbki czy materiały tapicerskie, jeśli odnowić chcemy sofy czy fotele. Przyda się także szlifierka, papier ścierny czy farba. Jak odnowić stare meble krok po kroku?

Jak w prosty sposób odnowić stare meble tapicerowane?

Odnowienie sofy czy fotela nie jest zadaniem szczególnie prostym. Potrzebne do tego będą nie tylko odpowiednie narzędzia, ale również duża ilość czasu.

Jak odnowić stare meble tapicerowane? W pierwszej kolejności należy ocenić stan takiego mebla, biorąc pod uwagę tapicerkę, ale i elementy drewniane, które mogą być spróchniałe lub przeżarte przez szkodniki.

Frezarka to narzędzie, które do renowacji starych mebli jest niezbędne. Czas pracy nad odrestaurowywaniem drewnianych elementów brył meblowych skraca również szlifierka.

Chcąc odnowić drewnianą ramę, a jednocześnie wymienić tapicerkę zacząć należy od oddzielenia materiału i drewna, do czego wykorzystać można dłuto. Przed malowaniem powierzchni drewnianych należy je dokładnie oczyścić. W takich pracach dobrze sprawdzą się szlifierki z tarczą ścierną do drewna, papier ścierny oraz frezarki. Po oczyszczeniu powierzchni elementów drewnianych sprawdzić trzeba, czy nie mają one żadnych ubytków, a jeśli doszło do wyszczerbienia ich powierzchni, do jej uzupełnienia wykorzystać można szpachlę do drewna.

Kolejnym etapem jest naniesienie farby. Może być to bejca, emalia czy emulsja, które różnią się od siebie zapachem, gęstością czy wyglądem końcowym. Przy wykorzystaniu emalii otrzymamy idealnie gładką powierzchnię. Stosując bejcę, uzyskać można natomiast efekt postarzałego drewna.

jak odnowić stare meble

O ile z odnowieniem drewna problemu często nie ma, o tyle pojawia się on przy renowacji tapicerki, do czego poza samą tkaniną obiciową niezbędna będzie także pianka tapicerska. Tą ostatnią trzeba dociąć na siedzisko czy oparcie, a następnie przykryć nową, dociętą z zapasem tkaniną, którą przytwierdza się do podłoża. Najlepiej z wykorzystaniem takera. Ciekawym dodatkiem przy renowacji mebli tapicerowanych są pinezki tapicerskie, dzięki czemu w prosty sposób uzyskać można efekt pikowania.

Jak odnowić stary kredens?

Sofy czy fotele to nie wszystko. Jak odnowić stare meble, jeśli weźmiemy pod uwagę kredensy, szafy czy nawet stoły? Wprawdzie w tym przypadku nie mamy do czynienia z żadnymi elementami tapicerowanymi, co nie oznacza, że taka renowacja jest prosta. Trudności sprawiają wszelkie zdobienia i wgłębienia.

jak odnowić stare meble

Dlatego niezbędny będzie tu drobnoziarnisty papier ścierny, dzięki któremu możliwe jest oczyszczenie nawet mocno skomplikowanych wzorów. Sama renowacja takich mebli wygląda podobnie jak przy odrestaurowywaniu krzeseł czy kanap. Po oczyszczeniu ich powierzchni należy nanieść na nie nową powłokę.

Podsumowanie

Podpowiedzieliśmy, jak odnowić stare meble. Z pewnością nie jest to zadanie szczególnie proste. Trudności z takimi pracami mogą mieć ci, którzy nie dysponują odpowiednią ilością czasu i nie mają żyłki majsterkowicza. Samo hobby jednak nie wystarczy. Poza tym nie można zapomnieć o odpowiednich narzędziach. Szczególnie przydatne przy renowacji starych mebli są szlifierki czy frezarki. Nie ma też potrzeby nabywania ich na własność. Większości mężczyzn na co dzień takie urządzenia są zbędne. Dlatego na czas renowacji starych mebli można je wypożyczyć. W Wypożyczalni Elektronarzędzi Extul dzienny koszt ich wypożyczenia zaczyna się już od 20 zł.

powrót do aktualności