Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 23.03.2018

Jak naprawić przewiercony przewód elektryczny?

Przewiercenie przewodu podczas remontu zdarza się dość często. Na szczęście jest to sytuacja, z którą można sobie szybko poradzić. Jak naprawić przewiercony przewód elektryczny oraz co zrobić, aby do takiego zdarzania w ogóle nie dopuścić?

jak naprawić przewiercony przewód elektryczny
Zacznijmy od tego, że przewiercenie przewodu elektrycznego może być bardzo niebezpieczne. Zwarcie instalacji to tylko jeden z problemów. Nie wolno zapominać tutaj również i tym, że takie niedopatrzenie może być groźne dla zdrowia, a nawet i życia, jeśli przy przewierceniu przewodu dojdzie do porażenia prądem.

Jak zabezpieczyć się przed przewierceniem przewodów?

Zabierając się za remont, warto więc zachować najwyższy poziom ostrożności. Zdawać sobie należy sprawę przede wszystkim z tego, że przewody z puszek, gniazdek czy włączników przez profesjonalnych i rzetelnych elektryków rozmieszczane są w liniach poziomych oraz pionowych. Niestety zwłaszcza w starszych budynkach zdarza się dość często, że przewody są ułożone pod różnymi kątami, co związane jest z szukaniem na takich instalacjach wszelkich oszczędności. To właśnie w takiej sytuacji do przewiercenia przewodów dochodzi najczęściej.

jak naprawić przewiercony przewód elektryczny
Skoro zawsze lepiej zapobiegać jest niż leczyć, warto pod uwagę wziąć dostępne na rynku produkty, które zabezpieczają przed natrafieniem na kabel. Niezbędnym do tego urządzeniem jest detektor przewodów. W wypożyczalni elektronarzędzi Extul wypożyczenie takiego urządzenia to koszt zaledwie kilku złotych za godzinę.

Co zrobić, gdy przewiercimy przewód instalacji elektrycznej?

Jeśli nie zachowaliśmy wszystkich środków ostrożności, nie skorzystaliśmy z detektora i uszkodziliśmy przewód, nie należy panikować. Tak więc, jak naprawić przewiercony przewód elektryczny?

Przede wszystkim należy odłączyć zasilanie sieciowe. Możemy to zrobić, wykręcając odpowiedni korek lub też wyłączając bezpieczniki na tablicy rozdzielczej. Dla upewnienia się, że przewód nie jest pod napięciem, warto dodatkowo sprawdzić, czy nadal nie przewodzi od prądu, korzystając np. ze specjalnie przeznaczonych do tego wskaźników.

Detektor przewodów elektrycznych to gwarancja dokładnej weryfikacji ściany w ujęciu znajdujących się tam kabli, co pozwala na bezpieczne wykonanie otworów bez ryzyka ich uszkodzenia.

Po zabezpieczeniu takiego przewodu miejsce, w którym doszło do jego przewiercenia, należy delikatnie rozkuć i sprawdzić stan takiego kabla. Zdarza się, że przewód nie jest draśnięty przez wiertło. Jeśli nie został on naruszony, dziurę należy uszczelnić, a otwór wywiercić w innym miejscu. Na tym takie prace się wówczas kończą.

jak naprawić przewiercony przewód elektryczny
Problem pojawia się wówczas, kiedy został on uszkodzony. Jak naprawić przewiercony przewód elektryczny, kiedy naruszyliśmy jego strukturę? Można oczywiście wymienić go na nowy. Niemniej jednak wiąże się to z kuciem całej ściany i wyrwaniem kabla z miejsca, do którego prowadził. Nic dziwnego, że większość takich prac unika. Łatwiej jest go połączyć. Nie mówimy tu jednak o zwykłym skręceniu takiego kabla i jego izolacji. Będzie to bowiem wyglądało mało profesjonalnie i takie prace naprawcze możemy rozumieć jako prowizorkę.

* puszka i kostka

O wiele lepiej jest w takiej sytuacji użyć specjalnej puszki podtynkowej i kostki do łączenia przewodów. Po wykuciu w ścianie otworu o wielkości puszki wystarczy rozciąć przewód w miejscu uszkodzenia, zdjąć jego izolację, oczyścić końcówki oraz połączyć za pomocą kostki. Następnie wystarczy już tylko umieścić ją w puszce, którą zamykamy. Pamiętać należy też, że puszka nie tylko nie może wystawać ze ściany, ale nie powinna się również ruszać. Po wszystkim pozostaje już tylko obrobić miejsce wokół puszki gipsem i wywiercić otwór w nowym miejscu będąc nieco bardziej ostrożnym.

Podsumowanie

Skoro wiecie już, jak naprawić przewiercony przewód elektryczny, tego typu awaria przy remoncie większym problemem być nie powinna. Najlepiej jednak to takiego uszkodzenia nie doprowadzać w ogóle, a jeśli już do niego dojdzie i nie czujemy się na siłach, do naprawy przewierconego przewodu zatrudnić profesjonalnego elektryka.

powrót do aktualności