Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 03.01.2019

Jak malować mieszkanie zimą?

Z malowaniem mieszkania większość wstrzymuje się do lata. To rozsądne, ale niekiedy taki remont wykonać trzeba zimą. Jest to nieco większe wyzwanie, ale do opanowania. Jak malować mieszkanie zimą?

jak malować mieszkanie zimą

Dlaczego zimą malujemy wnętrza?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego w ogóle malujemy wnętrza o tej porze roku. Temperatury przecież do tego nie zachęcają, choć z roku na rok zimy są coraz łagodniejsze, a mróz utrzymuje się krócej, niż miało to miejsce jeszcze kilka czy tym bardziej kilkanaście lat temu.

Przeważnie malowanie odbywa się latem. Niekiedy z konieczności zabrać się za to trzeba jednak zimą. Raz, powodem tej decyzji jest świąteczno-noworoczna gorączka, innym z kolei huczny przebieg Sylwestra. Niezależnie od powodu malowania mieszkania o tej porze roku, pod uwagę należy wziąć specyficzną temperaturę i panującą w tym okresie wilgotność. Jak malować mieszkanie zimą?

Jaka farba do malowania zimą?

Na przestrzeni lat farby się mocno zmieniły. Przynajmniej pod kątem zapachu. Dzięki temu bez większego problemu przebywać można w świeżo malowanych wnętrzach. Co istotne, zimą długie i intensywne wietrzenie mieszkania nie wchodzi w grę. Również dlatego, że otwarcie okien na dłuższy czas tylko wychłodzi pomieszczenie. W konsekwencji farba nie będzie dobrze schła i zacznie się łuszczyć. Dlatego myśląc o malowaniu pomieszczenia zimą, należy wybrać farbę o jak najniższej zawartości związków lotnych (LZO). Te przy zamkniętych oknach mogłyby być szkodliwe dla przebywających w nim domowników.

Przy jakiej temperaturze malować wnętrza?

Jak malować mieszkanie zimą, aby cały remont wykonać prawidłowo i nie narazić się na straty i wizualne, i finansowe? O ile mieszkanie jest ogrzewane, przy wyborze właściwej farby nie ma problemu z malowaniem pomieszczeń zimą. W innym wypadku lepiej odwlec to do wiosny.

Farbom nie służy jednak nie tylko niska temperatura, ale i ta zbyt wysoka. Informacje o tym, w jakiej temperaturze można stosować daną farbę, znajdują się na jej opakowaniu. Tyczy się to temperatury powietrza oraz podłoża. Z reguły zakres temperatur to przedział 10-30 stopni Celsjusza.

jak malować mieszkanie zimą

W chłodnych pomieszczeniach farba będzie schnąć dłużej. W konsekwencji spowoduje to jej łuszczenie. Przy zbyt wysokich temperaturach nałożona powłoka nie wyschnie zbyt szybko, a na ścianach pojawią się nieestetyczne i rzucające się w oczy smugi. Tu poważne problemy pojawiają się zwłaszcza w okolicach kaloryferów. Dlatego fachowcy zalecają, aby przed rozpoczęciem malowania pomieszczenie dobrze nagrzać, po czym zakręcić grzejniki.

Innym ważnym parametrem jest wilgotność powietrza. Optymalna to ok. 70%. W pomieszczeniu, gdzie będzie zbyt sucho, farba może wysychać za szybko. Jeżeli będzie zbyt wilgotno, malowane powierzchnie dobrze nie wyschną.

Jak malować mieszkanie zimą?

Ważne natomiast, aby ściany do takiego malowania były odpowiednio przygotowane. Tu takie remonty nie różnią się wiele od tych wykonywanych latem. Stare i łuszczące się powłoki malarskie powinny zostać usunięte. Ściana musi być natomiast czysta i sucha, pozbawiona pyłu, kurzu, ale też spękań i nierówności. Dlatego wszelkie ubytki najpierw należy wyrównać.

Również pod względem narzędzi do malowania użytkownik ma dość szeroki wybór. Ważne natomiast, aby podczas malowania ścian używać tylko jednego rodzaju narzędzia. Z reguły jest to wałek lub pędzel. O wiele szybciej, efektywniej i dokładniej farbę na malowaną ścianę nanieść można, wykorzystując przy tym pistolet malarski.

jak malować mieszkanie zimą

Pistolet malarski to narzędzie, które pomaga w szybszym, dokładnym i bardziej komfortowym malowaniu pomieszczeń. Farba na malowanej powierzchni dzięki nim jest rozprowadzana starannie i równomiernie.

Zawsze farba nanoszona powinna być dokładnie i równomiernie na całej malowanej powierzchni. Przy malowaniu wałkiem lub pędzlem istotne, aby ostatnie pociągnięcie wałkiem lub pędzlem prowadzić w jednym kierunku.

powrót do aktualności