Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 30.09.2017

Jak i kiedy przycinać żywopłot?

Nozyce do żywoplotu Extul

Posadzenie żywopłotu niesie w sobie wiele korzyści. Dzięki niemu jesteśmy w stanie osłonić działkę przed wzrokiem wścibskich sąsiadów czy nadmiernym hałasem z ulicy. Poza tym w ten sposób możemy też zamaskować pewne miejsca w ogrodzie jak na przykład pojemnik na śmieci. Chcąc cieszyć się z bujnego i zdrowego żywopłotu nie możemy jednak zapominać o jego regularnym przycinaniu. Jak przeprowadza się taki zabieg i które narzędzia sprawdzają się w tym najlepiej?

Kiedy przycinać żywopłot?

Zacząć należy od tego, że przycinania żywopłotów nie należy się bać. Na taki zabieg rośliny zareagują prawidłowo bujnym wzrostem i szybkim rozkrzewianiem się. Ważne jest natomiast, aby robić to systematycznie. W innym wypadku niektóre rośliny stracą swój pokrój.

Doskonałym przykładem takich roślin są żywotniki oraz cyprysiki. Jeśli zaniechamy ich przycinania tylko przez sezon, rozrosną się tak bardzo, że ponowne ich uformowanie nie będzie możliwe, a przynajmniej nie będą one wyglądać już tak, jak sobie wcześniej zaplanowaliśmy. Dzieje się tak dlatego, że ich zdrewniałe gałęzie nie mają pąków śpiących.

Zapominalscy i leniwi postawić powinni na cis pospolity, którego powyższa zasada nie dotyczy i rozrasta się on nawet po bardzo silnym przycięciu.

Pierwsze cięcie żywopłotu należy wykonać wiosną w pierwszym sezonie po posadzeniu roślin. Młode rośliny ciąć należy na wysokość 20-30 cm. Dzięki temu jesteśmy w stanie uzyskać silne zagęszczenie krzewów już od podstawy.

Kolejne cięcia przeprowadzać trzeba przynajmniej raz w roku, jednorazowo pozostawiając od 2 do 30 cm nowego przyrostu. Najlepszym terminem dla jego przycięcia jest marzec lub kwiecień, kiedy pogoda jest w miarę ciepła i słoneczna, a rośliny dopiero zaczynają swój wzrost. Ostatnie cięcie w roku przeprowadzić należy natomiast nie później niż do końca pierwszej połowy sierpnia. Wówczas przyrosty zdążą zdrewnieć przed zimą. W innym wypadku istnieje duże ryzyko przemarznięcia górnych partii naszego żywopłotu.

Technika cięcia żywopłotu

Cięcie żywopłotu nie jest zadaniem trudnym. Niezależnie od roślin, które go tworzą, przycinanie zawsze zaczynamy od boków. Oczywiście warto sobie to zadanie ułatwić. Tak więc chcąc mieć pewność, że żywopłot przytniemy po równej linii, wcześniej powinniśmy na całej jego długości rozwiesić sznurek, który będzie linią graniczną, do której mamy wykonać przycięcie.

Narzędzia do cięcia żywopłotu

Rynek narzędzi ogrodniczych oferuje nam wiele sprzętu, który sprawdzi się w takich pracach. Przed jego wyborem warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście spełni on nasze wymagania. Nie każde nożyce temu służące są bowiem wysokiej jakości. Niekiedy więc lepiej taki sprzęt wypożyczyć – nożyce do żywopłotu, aniżeli kupować coś, co jest słabszej jakości i za chwilę nie będzie nam przydatne.

Wśród sprzętu ręcznego często wystarczające są zwykłe nożyce mechaniczne. Kiedy jednak usuwamy zdrewniałe pędy, sięgnąć trzeba po sekatory nożycowe. Najlepiej sprawdzają się tu sekatory ogrodnicze z przełożeniem pozwalające ciąć dość grube gałęzie przy niewielkiej sile nacisku. Dobrze wypadają także nożyce dźwigniowe posiadające system zwiększający ponad trzykrotnie siłę cięcia.

Ceniący sobie wygodę postawić mogą natomiast na nożyce elektryczne. Posiadają one prowadnice nawet o długości 65 cm. Ich wykorzystanie wiąże się ze sporą korzyścią zwłaszcza przy większych żywopłotach. Pozwalają one bowiem uzyskać idealnie równe powierzchnie.

powrót do aktualności