Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 25.07.2018

Jak dobrać najlepsze narzędzia do przycinania roślin w ogrodzie?

Niezwykle ważnym elementem pielęgnacji każdego ogrodu jest przycinanie roślin, drzew, krzewów i żywopłotu. Jak dobrać najlepsze narzędzia do przycinania?

Samych tego typu narzędzi jest mnóstwo. Najpopularniejsze i najprostsze to sekatory jednoręczne. Ponadto wyróżniamy też sekatory dwuręczne, pilarki łańcuchowe, piły ogrodowe czy nożyce do trawy i żywopłotu. Jako że lato w pełni, warto przybliżyć sobie najlepsze narzędzia do przycinania, które posłużą każdemu ogrodnikowi.

Sekatory jednoręczne

Do przycinania cienkich i średniej grubości pędów przydają się proste w budowie sekatory jednoręczne, które dostępne są w dwóch wersjach, jako sekatory nożycowe i kowadełkowe.

najlepsze narzędzia do przycinania

* sekatory nożycowe określane także jako dziób papugi, mają dwa ostrza i działają jak nożyce. Są idealne do przycinania roślin z miękkimi pędami bądź dętymi łodygami.

* sekatory kowadełkowe mają nieco inną budowę, gdyż składają się z płaskiego boku i pojedynczego ostrza. Łodyga rośliny jest tu oparta o płaski bok takiego narzędzia, a ostrze tnące poruszające się w dół, ją przecina. Ten sekator przyda się do przycinania krzewów i roślin, które mają zdrewniałe gałązki.

Najlepsze narzędzia do przecinania to przede wszystkim urządzenia elektryczne lub ewentualnie spalinowe. Znacznie skracają one pracę, która jest też bardziej komfortowa. Przy narzędziach ręcznych do przycinania roślin, krzewów i gałęzi niezbędna jest siła fizyczna.

Piły ogrodowe

W przypadku grubszych gałęzi idealnym narzędziem będzie ręczna lub też elektryczna piła ogrodowa. To narzędzie będzie też odpowiednie w trudno dostępnych miejscach. Piły ogrodowe to dla wielu ogrodników najlepsze narzędzia do przycinania, które występują w różnych rozmiarach i kształtach. Jedne z nich ostrza mają wymienne, inne są stałe. Najefektywniejsze są te z zębami hartowanymi impulsowo lub wykonanymi z twardego stopu. Warto zauważyć, że elektryczne piły są też wygodne i znacznie skracają czas przycinania grubszych gałęzi.

najlepsze narzędzia do przycinania

Sekatory dwuręczne

Grubsze gałęzie przycinać można także przy wykorzystaniu do tego sekatorów dwuręcznych. Te narzędzia wyglądem przypominają sekatory jednoręczne, ale mają dłuższe rączki, przez co ich nacisk jest większy. Dzięki temu przycinanie gałęzi jest też komfortowe, a prace wykonywać można również nad głową. Sekatory dwuręczne zalecane są do cięcia twardych i grubych gałęzi. Największy komfort pracy dają te narzędzia, które mają regulowaną długość rączek.

Pilarka łańcuchowa

Najlepsze narzędzia do przycinania pni drzew to bezsprzecznie pilarki łańcuchowe, które wykorzystywać można też do cięcia gałęzi. Tego typu narzędzia dzielimy na spalinowe i elektryczne. Bardziej komfortowe są te drugie, które ważą mniej i łatwiej nimi manewrować.

Zabierając się za przycinanie drzewa, najpierw należy ustalić kierunek takiego ciecia. Tak więc pierwsze nacięcie musi mieć miejsce od strony, w którą drzewo ma upaść. Następnie należy wykonać nacięcie z drugiej strony na nieco wyższej wysokości niż pierwsze i ponownie powrócić do strony, na którą drzewo spadnie, docinając je aż do momentu jego upadku. Dla bezpieczeństwa swojego i sprzętu podczas pracy w rzaz warto wbić klin, co zapobiegnie zakleszczeniu się pilarki.

Nożyce do żywopłotu

Bardzo różne mogą być też nożyce przeznaczone do przycinania żywopłotu. Wyróżnia się tu:

* nożyce ręczne służące do formowania żywopłotów, krzewów oraz drzew, wymagające użycia siły fizycznej
* nożyce elektryczne zasilane energią mające takie samo przeznaczenie, ale znacznie skracające pracę.
* nożyce spalinowe, które podobnie jak nożyce elektryczne ułatwiają pracę i zwiększają jej komfort. Wykorzystywać można je też przy większych i cięższych pracach przy żywopłocie.

najlepsze narzędzia do przycinania

Nożyce do trawy

Nożyce do trawy są o wiele mniejsze od nożyc do żywopłotu, dzięki czemu łatwiej nimi manewrować. Również i w tym przypadku wyróżniamy nożyce elektryczne lub ręczne. Te ostatnie nadają się do lekkich prac, nożyce elektryczne natomiast sprawdzą się przy pracach na większą skalę. Również dlatego, że praca z ich wykorzystaniem postępuje znacznie szybciej.

Wybór narzędzi do przycinania roślin, drzew, krzewów czy żywopłotu jest więc ogromny. Najlepszym wyborem będą narzędzia elektryczne, które są praktyczne i funkcjonalne, znacznie skracając czas pracy ogrodnika. Jako że korzysta się z nich sporadycznie, opłacalne jest ich wypożyczenie w cenie nie większej niż kilkudziesięciu złotych za dobę.

powrót do aktualności