Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7:00-12:00 14:00-17:00
Dodany dnia: 25.09.2020

Domowa siłownia — jak zaaranżować jej wnętrze?

Mimo iż rynek jest dziś pełny klubów fitness czy siłowni, domowa siłownia jest ciekawym pomysłem. Oczywiście mogą sobie na nią pozwolić tylko ci, którzy dysponują pewną gotówką, a przy tym mogą zaaranżować na siłownię jedno z pomieszczeń swojego mieszkania.

Domowa siłownia — jak zaaranżować wnętrze?

Gdzie stworzyć domową siłownię?

Co najważniejsze, domowa siłownia z reguły nie wymaga gruntownego remontu. Najważniejsze natomiast, aby w takim pomieszczeniu właściwie zabezpieczyć podłogę oraz ściany, dostosowując je na potrzeby ćwiczeń.

Jeśli jesteś właścicielem niewielkiego mieszkania w bloku i nie masz na to wolnego lokum, miejsce wygospodarować możesz w piwnicy czy komórce lokatorskiej. Oczywiście ważne, aby w takiej sytuacji dobrze zabezpieczyć takie pomieszczenia. Zwłaszcza że oryginalne sprzęty i urządzenia do ćwiczeń niekiedy kosztują naprawdę dużo. Z kolei w domu jednorodzinnym dobrym wyborem będzie wolna przestrzeń w garażu, ale też na poddaszu czy strychu.

Jak wyciszyć wnętrze domowej siłowni?

Najważniejsze, aby domowa siłownia dobrze tłumiła hałas. Z jednej strony pomoże to skupić się na wykonywanych ćwiczeniach, z drugiej natomiast ograniczy hałas, który mógłby przeszkadzać innym lokatorom. Poza tym ważne są odpowiednia wentylacja i odprowadzanie wilgoci. Jako że większość urządzeń jest wykonana z metalu, przestrzeń przeznaczona pod domową siłownię musi być sucha.

Jeśli zabierasz się za wyciszanie wnętrza, zacznij od sufitu. Możesz na nim zastosować warstwę izolacyjną w postaci podwieszonego sufitu. Wykorzystaj do tego płyty kartonowo-gipsowe lub płyty sufitowe z waty mineralnej. Jednocześnie do warunków siłowni możesz dostosować światło sufitowe.

Domowa siłownia — na jakie urządzenia postawić?

Profesjonalny podnośnik do płyt g-k w dużym stopniu ułatwi Ci ich montaż na suficie, również pod wieloma kątami. Dzięki temu z montażem sufitu podwieszanego poradzisz sobie nawet samodzielnie.

Znacznie prostsze jest wyciszenie ścian. W tym celu możesz wykorzystać specjalne elementy dekoracyjne, które zdobią wnętrze, ale i tłumią dźwięki. Dobrym przykładem są tutaj panele tapicerowane. W przypadku podłogi, jako warstwę podkładu możesz zastosować panele podłogowe. W wyciszeniu pomogą też podkłady pod wykładzinę, które wykonano z pianki poliuretanowej lub korka.

Domowa siłownia — jakie urządzenia są niezbędne?

Zanim przejdziemy do sprzętów i innych elementów, które są niezbędne na siłowni, należy pomyśleć o bezpieczeństwie. Pomogą m.in. podkładki pod nogi przyrządów. Dzięki nim sprzęt nie niszczy podłogi, a także zabezpiecza go przed przesuwaniem.

Jeśli wziąć pod uwagę elementy wyposażenia, wzorem profesjonalnych siłowni na jednej ze ścian można zamontować lustro. Pomoże to w obserwacji i poprawnym wykonywaniu ćwiczeń.

Domowa siłownia powinna być wyposażona między innymi w atlas, rowerek czy ławeczkę. Dodatkowo przyda się miękka mata, na której można wykonywać ćwiczenia na podłodze. Do wielu ćwiczeń niezbędny jest też drążek do podciągania lub drabinka do ćwiczeń.

To wszystko jest niezbędne dla wykonywania ćwiczeń, aczkolwiek należy też pomyśleć o umileniu sobie czasu podczas treningu. Dlatego warto zainwestować w dobry system nagłaśniający, choć oczywiście wymagania wielu osób ćwiczących w domu spełni smartfon z dostępem do Internetu.

Ważne są też meble. Tak więc przyda się wieszak na ręczniki, szafka na przedmioty codziennego użytku, a nawet zegar. Jeśli ma to być profesjonalna siłownia domowa, dobrze jest postawić na klimatyzator, który zapewnia przyjemną temperaturę i właściwy obieg powietrza, co zapobiegnie rozprzestrzenianiu się bakterii.

Jak stworzyć domową siłownię?

Ważne jest jego umiejscowienie. Klimatyzator powinien znajdować się z dala od miejsca, w którym wykonywane są ćwiczenia. W innym wypadku osoba ćwicząca będzie wdychać powietrze bezpośrednio z urządzenia, co może skutkować przeziębieniem. Dobrze jest go umieścić na suficie lub tuż pod nim, ale jak najdalej od przyrządów do ćwiczeń. Oczywiście prościej jest postawić na stojący klimatyzator, jednak najważniejsze, aby był on właściwie dobrany do metrażu urządzenia.

Nie ulega więc wątpliwości, że domowa siłownia to naprawdę ciekawa opcja, choć wymaga odrobiny wkładu własnego, a przy tym właściwego pomieszczenia. Jeśli jednak masz taką możliwość, warto zdecydować się na taki pomysł.

powrót do aktualności
Uwaga, zmiana godzin otwarcia. Pn-Sb 7:00-12:00 14:00-17:00. Sprzęt wypożyczony w sobotę należy oddać tego samego dnia lub w poniedziałek i zostanie naliczona opłata za 2 doby.
This is default text for notification bar