Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 13.12.2017

Czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza piorącego

Skoro się tu znaleźliście, najprawdopodobniej macie problem z brudną tapicerką w swoim aucie. Czyszczenie kanap, foteli, podsufitki, obicia wewnętrznego drzwi, poszycia podłogi czy wnętrza bagażnika nie jest łatwe, choć wcale nie musimy w tym celu oddawać auta do profesjonalnego zakładu. Poradzić sobie możemy z tym osobiście, choć jeżeli mają to być prace efektywne, uzbroić się trzeba w niezbędny sprzęt. Takim będzie odkurzacz piorący, który można wypożyczyć. Tak więc, jak wygląda czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza piorącego?

czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza piorącego

Przygotowania

W pierwszej kolejności należy oczywiście przygotować wnętrze do czyszczenia. Poza jego wysprzątaniem ważne jest dokładne odkurzenie całego wnętrza. Dodatkowo fotele i kanapy można wytrzepać. Dzięki temu pozbędziemy się roztoczy, które najlepiej rozwijają się w temperaturze 20-30 stopni Celsjusza. Ten problem nie dotyczy nas zimą, gdyż niskie temperatury są dla nich zabójcze.

Oczywiście na czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza piorącego wybrać należy słoneczny dzień. Przynajmniej wówczas, kiedy mamy zamiar robić to na świeżym powietrzu. Zasada ta nie obowiązuje, kiedy dysponujemy ogrzewanym garażem.

Usuwanie plam i rozpuszczanie zabrudzeń

Zasada działania odkurzacza piorącego jest prosta. Polega bowiem na natryskiwaniu pod ciśnieniem czystej wody ze środkiem do prania i jej równoczesnym odsysaniu z tapicerki przez dyszę, która połączona jest ze zbiornikiem na brudną wodę. Oznacza to, że z szybkim usunięciem większych zabrudzeń możemy mieć problem. Nie ma sensu również kilkukrotne natryskiwanie, które może powodować przemoczenie tapicerki.

Tak więc najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie ze środków do prania tapicerki przeznaczonych do użytku profesjonalnego. Ich użycie gwarantuje dużo lepsze rezultaty aniżeli ma to miejsce przy standardowych piankach lub szamponach.

Środki takie dzielimy na odplamiacze i prepspraye. Pierwsze nanosimy bezpośrednio na plamę, a w następnej kolejności zabrudzenie wywabiamy za pomocą czystej szmatki. Z kolei prepspraye rozcieńczone z wodą nanosimy na całą powierzchnię tapicerki, wykorzystując do tego na przykład opryskiwacze ogrodowe. Warto pamiętać, aby nie dopuścić do wyschnięcia środka. W związku z tym kanapy i fotele czyścić należy etapami. Szczególną uwagę zwrócić trzeba również przy czyszczeniu podsufitki, która jest przytwierdzona klejem i pod wpływem większej ilości wody może się odkleić.

Pranie odkurzaczem piorącym

Czas na pranie odkurzaczem piorącym. To jest dość proste. Wystarczy bowiem przesuwać dyszę urządzenia po powierzchni tapicerki, natryskując i odsysając wodę.

Czy wiesz, że samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza piorącego to oszczędność kilkuset złotych?

Pranie wykonujemy tu wodą z dodatkiem środka przeznaczonego do stosowania w odkurzaczach piorących. W sytuacji, kiedy wcześniej wykorzystaliśmy prepspraye, środek taki powinien być dobrany do ich składu. Wówczas będziemy mieć pewność, że w trakcie płukania dobrze wypłuczemy użyty wcześniej preparat.

Czyszcząc całe wnętrze, zawsze zaczynamy od podsufitki. Wszystko przez siłę grawitacji, która sprawi, że krople środka piorącego będą spadać na nas i fotele czy kanapy.

Schnięcie

Przeprowadzając czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza piorącego, samochód należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia jego wnętrza. W innym wypadku ryzykujemy ponowne zabrudzenie tapicerki. Najlepiej w danym dniu już go nie użytkować. W celu szybszego usunięcia wilgoci dobrze jest również zostawić otwarte okna i drzwi. Oczywiście pod warunkiem, że na zewnątrz jest słonecznie. Cały proces schnięcia potrwa nie dłużej niż kilka, maksymalnie kilkanaście godzin.

Podsumowanie

Nie ulega wątpliwości, że dokładne i samodzielne czyszczenie tapicerki samochodowej za pomocą odkurzacza piorącego to spora korzyść. W końcu będziemy cieszyć się czystym i wolnym od zabrudzeń czy alergenów autem, jednocześnie oszczędzając na tym procesie kilkaset złotych. Wypożyczenie odkurzacza piorącego jest bowiem kilkukrotnie tańsze od procesu czyszczenia w profesjonalnym warsztacie. Warto więc poświęcić na to kilka godzin i zabieg ten wykonać osobiście.

powrót do aktualności