Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 24.10.2019

Czyszczenie parą – dlaczego warto?

Czyszczenie parą to doskonała alternatywa dla konwencjonalnych metod. Zwłaszcza że parownice mają niezwykle szerokie zastosowanie, a przy tym są przyjazne środowisku, gdyż czyszczenie odbywa się bez użycia środków chemicznych.

czyszczenie parą

Dlaczego czyszczenie parą jest dobre?

Czyszczenie parą jest niezwykle efektywne, choć zależne również od parametrów danej parownicy, a w tym:

  • ciśnienia
  • prędkości strumienia pary
  • temperatury pary

Nie można zapominać, że czyszczenie parowe ma przy tym niezwykle szerokie zastosowanie. Oczywiście o ile parownica ma możliwe do zastosowania akcesoria. Co więcej, technologia czyszczenia parowego nie tylko nie wymaga stosowania środków chemicznych, ale równocześnie ogranicza zużycie wody, a przy tym skraca czas sprzątania nawet o połowę, nie zostawiając przy tym kamienia i zacieków. Gorąca para penetruje brud aż do powierzchni, po czym doprowadza do jego oderwania. To natomiast gwarancja szybkiego usunięcia nawet mocno osadzonych plam.

Czyszczenie parowe to również zdrowa metoda sprzątania, która nie uczula oraz nie pozostawia resztek detergentów na czyszczonej powierzchni. Polecana jest zwłaszcza do wnętrz, gdzie przebywają małe dzieci. Poza tym parownice są zalecane alergikom.

Jak działa parownica?

Parownica jest urządzeniem, którego zasada działania jest zbliżona do pracy szybkowaru. Woda podgrzewana jest w niej w bojlerze do momentu zagotowania, co sprzyja powstawaniu gorącej pary wodnej, a co trwa od 1 do 6 minut na litr wody w zależności od urządzenia. Dla skutecznego czyszczenia ważne jest również ciśnienie. Im jest ono wyższe, tym brud lepiej odkleja się od czyszczonej powierzchni.

Oczywiście każde z urządzeń spełnia standardy bezpieczeństwa, posiadając niezbędne certyfikaty. Doskonale zabezpieczone przed zalaniem są również wszystkie części elektryczne. Jednocześnie parownice są zabezpieczone przed przypadkowym uruchomieniem oraz otwarciem zbiornika wody, kiedy znajduje się w nim para pod wysokim ciśnieniem.

Czyszczenie parą – zastosowanie

Ogromną zaletą czyszczenia parowego jest szerokie zastosowanie. Z parownic można korzystać na wielu płaszczyznach, na przykład przy czyszczeniu płytek podłogowych, parkietów, okien czy łazienek.

czyszczenie parą

Czyszczenie parą płytek podłogowych

Do czyszczenia podłogi parownicą należy zastosować dyszę podłogową z zamocowaną ścierką. Wystarczy bawełniana ściereczka, która znajduje się w zestawie lub ewentualnie ścierka z mikrofibry. Wcześniej jednak podłogę należy odkurzyć. Podłogę czyści się szybkimi ruchami do przodu i do tyłu, nie przerywając podawania pary. Problemy mogą pojawić się przy czyszczeniu spoin, dlatego dyszę należy przemieszczać również po przekątnej do nich.

Odkurzacz parowy pozwala na skuteczne czyszczenie podłóg. Urządzenie rozpuszcza brud i neutralizuje nieprzyjemne zapachy.

Czyszczenie podłóg laminowanych i parkietów

Podłogi laminowane i parkiety czyści się, ograniczając ilość pary do połowy. Ważne, aby przez dłuższy czas nie trzymać dyszy w jednym miejscu, a podłogę czyścić szybkimi ruchami. Z panelami kontakt powinna mieć jednak jak najmniejsza ilość pary, a więc na dyszę trzeba nałożyć dwie ścierki w sumie tworzące cztery warstwy. Oczywiście panele muszą być prawidłowo ułożone i nie mogą odstawać.

Czyszczenie parą łazienki i toalety

Parownica sprawdzi się również w łazience. Chłonna powłoczka z mikrofibry usuwa z kabin prysznicowych osady z mydła i naloty kamienne. Należy jednak użyć dyszy do detali, co pozwala uniknąć porysowania armatury wykonanej ze stali nierdzewnej lub chromowanej, trzymając ją blisko czyszczonej powierzchni. Brud trzymający się silniej usunąć można przez aplikację pary bezpośrednio i intensywne szorowanie. Gruba warstwa kamienia odpadnie szybciej, kiedy zostanie spryskana octem bądź kwasem cytrynowym.

Czyszczenie okien i luster

Czyszczenie parowe to także szybsze mycie okien i luster. Jeżeli czyszczenie szyby okna ma miejsce zimą, parę należy nanosić z odległości 5 cm. Usuwa się ją następnie za pomocą ściągaczki do okien.

czyszczenie parą

Czyszczenie fug

Czyszczenie fug parą jest najskuteczniejsze, kiedy użytkownik wykorzystuje dyszę do detali zaopatrzoną w okrągłą szczotkę. W ten sposób usunąć można nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Po czyszczeniu powierzchnię osusza się przy wykorzystaniu miękkiej ścierki.

Usuwanie tłustych zabrudzeń

Dużym problemem, zwłaszcza w kuchni, są tłuste plamy znajdujące się na okapach, blatach, piekarnikach itp. Również je można usunąć techniką parową, a wykorzystuje się do tego dyszę ręczną w miękkiej powłoczce frotte. Następnie wystarczy przetrzeć do sucha wilgotną powierzchnię za pomocą suchej ściereczki z mikrofibry.

Widać w związku z tym wyraźnie, że czyszczenie parą jest bezpieczne, zdrowe i efektywne. Przy tym wszystkim gorącą parę wodną można wykorzystać do czyszczenia wielu powierzchni o zróżnicowanym stopniu zabrudzenia.

powrót do aktualności