Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7:00-12:00 14:00-17:00
Dodany dnia: 07.06.2019

Czyszczenie kostki brukowej – jak wykonać, czego użyć?

Kostka brukowa to bardzo popularny materiał wykończeniowy nawierzchni, który znaleźć można na wielu posesjach w Polsce. Jest ona również stosunkowo prosta w pielęgnacji. Jak przeprowadzić czyszczenie kostki brukowej.

czyszczenie kostki brukowej

Dawniej kostka brukowa była wybierana z uwagi na swoje walory praktyczne i funkcjonalność. Obecnie doceniana jest również ze względów estetycznych. Ważna jest też cena, bo kostka jest znacznie tańsza od kamienia, a podwórka zdobić może przez długie lata. Oczywiście pod warunkiem, że użytkownik zadba o jej właściwą pielęgnację. Czyszczenie kostki brukowej nie jest szczególnie trudne, o ile problemem nie są trudne w usunięciu plamy.

Mycie kostki brukowej impregnowanej i nieimpregnowanej

W ofercie producentów jest przede wszystkim bruk fabrycznie impregnowany, zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. W wyczyszczeniu takiej kostki pomoże zwykła woda lub woda z dodatkiem np. płynu do mycia naczyń. Czyszczenie kostki brukowej wykonać należy szorstką szczotką. Trudniej jest, jeżeli nawierzchnia nie była czyszczona od kilku sezonów. Wówczas bezcenna będzie myjka ciśnieniowa. Pod silnym strumieniem wody łatwo pozbyć się zabrudzeń. Ewentualnie wykorzystać można specjalistyczny sprzęt – myjki talerzowe, pistolety do kostki czy szorowarki.

Myjka ciśnieniowa to sprzęt, dzięki któremu czyszczenie kostki brukowej jest szybkie i proste. Silny strumień wody pozwala usunąć bardzo różne nieestetycznie wyglądające zabrudzenia.

Trudniej czyścić kostkę nieimpregnowaną, która bez warstwy ochronnej jest narażona na wnikanie zabrudzeń i plam. Wówczas woda z detergentem nie pomoże. Skorzystać należy natomiast ze specjalnego środka do czyszczenia kostki brukowej, głęboko wnikającego w pory bruku. Dzięki temu wnika on w strukturę kostki, a jednocześnie jej nie niszczy. Poza tym preparaty odświeżają bruk i podkreślają jego kolor. W tym przypadku czyszczenie kostki brukowej wykonać należy ręcznie, choć niekiedy sprawdzi się myjka.

czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie kostki brukowej z oleju i tłuszczu

Plamy na kostce brukowej, które szczególnie trudno usunąć to m.in. zacieki z oleju silnikowego czy tłuste zabrudzenia. Są one groźne dla niezabezpieczonego, ale i zaimpregnowanego bruku. Liczy się czas reakcji, ponieważ plamy z oleju należy usuwać jak najszybciej. W ich usunięciu pomaga roztwór ciepłej wody w połączeniu z odtłuszczającym detergentem w proporcji 3:1. Po nałożeniu go na kostkę preparat należy zostawić na około godzinę, a następnie umyć czystą wodą i osuszyć. Niewykluczone, że proces będzie trzeba powtórzyć. Jeśli nie dało to rezultatów, użyć trzeba silniejszych płynów do czyszczenia kostki brukowej. Jednak nawet to nie da 100-procentowej gwarancji usunięcia plamy. Co gorsza, silny preparat może doprowadzić do odbarwień.

Jak wyczyścić kostkę brukową z mchu?

Duży problem natury estetycznej stanowią również mchy i chwasty wyrastające w spoinach. Czyszczenie kostki brukowej z mchu to przede wszystkim praca ręczna, przy której pomoże twarda szczotka. Najważniejsze, aby mech wyrywać wraz z korzeniami. W innym wypadku problem szybko powróci. Jednocześnie trzeba uważać, aby nie uszkodzić powierzchni kostki, gdyż w rysy i spękania w przyszłości wnikać będzie wilgoć.

W usunięciu mchu i trawy pomóc może również ocet w roztworze z wodą w stosunku 2:1 z dodatkiem odrobiny płynu do mycia naczyń. Mieszaninę na mech należy nakładać za pomocą spryskiwacza lub pędza. Okazać się może, że mech jest wyjątkowo odporny. Wówczas sprawdzi się sam nierozcieńczony ocet. Efekt usuwania mchu w ten sposób widoczny jest po paru dniach. Przy braku zadowalających wyników zabieg trzeba powtórzyć.

Jeżeli mech porasta dużą powierzchnię, pomoże tylko specjalistyczny środek o biobójczych właściwościach. Najpierw należy umyć bruk myjką ciśnieniową, następnie nanieść preparat i po jego wyschnięciu zabrać się za usuwanie chwastów. Przy korzystaniu z takich środków trzeba pamiętać o własnym bezpieczeństwie, zakładając odzież ochronną i rękawice. Ich stosowanie nie jest wskazane, kiedy na posesji przebywają dzieci, zwierzęta i alergicy.

czyszczenie kostki brukowej

Czyszczenie bruku z cementu i farby

Trudne w usunięciu są również plamy z farby czy zaprawy, które usuwać trzeba zaraz po ich zauważeniu. Z reguły wystarczy je zdrapać, po czym nawierzchnię umyć wodą za pomocą myjki ciśnieniowej. Jeżeli nie da to oczekiwanego rezultatu, pozostaje piaskowanie. To już większe koszty, ponieważ zabieg z reguły wymaga wypożyczenia specjalistycznego sprzętu. Kostkę w takiej sytuacji można również szlifować specjalnymi tarczami. Wówczas należy czyścić całą nawierzchnię kostki, a nie jedynie zabrudzony fragment.

Jak zabezpieczyć kostkę brukową po czyszczeniu?

Czyszczenie kostki brukowej, nawet jeżeli zakończyło się powodzeniem, często kończy się usunięciem impregnatu. Kostka pozbawiona warstwy ochronnej jest narażona na zabrudzenia, uszkodzenia i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Zabieg czyszczenia bruku kończyć się więc powinien nałożeniem impregnatu.

powrót do aktualności
Uwaga, zmiana godzin otwarcia. Pn-Sb 7:00-12:00 14:00-17:00. Sprzęt wypożyczony w sobotę należy oddać tego samego dnia lub w poniedziałek i zostanie naliczona opłata za 2 doby.
This is default text for notification bar