Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 24.01.2018

Jak i czym wyburzyć ścianę?

Pomysł wyburzenia ścian pojawia się podczas remontu czy aranżacji wnętrza nowego mieszkania. Wielu nie zdaje sobie jednak sprawy, jakie konsekwencje niesie w sobie taki zabieg. Tak więc, jak i czym wyburzyć ścianę?

czym wyburzyć ścianę

Kontakt ze specjalistą

Zanim przejdziemy do praktyki i tego, czym wyburzyć ścianę odnieśmy się do teorii i wsparcia merytorycznego. Wcześniej należy bowiem skontaktować się ze specjalistą i określić typ ściany. Tu wyróżniamy ściany działowe i nośne, a więc konstrukcyjne.

* jak wyburzyć ścianę nośną?

Ściany nośne są zazwyczaj grubsze od działowych, ale ze specjalistą, którym jest inżynier budownictwa lub architekt skonsultować trzeba wszystkie tego typu prace. Również wyburzanie ścian działowych, co zazwyczaj nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji. Konsultacje z ekspertem są jednak niezbędne choćby w celu uniknięcia pomyłki, aby się upewnić, czy na pewno zabieramy się za wyburzanie ściany działowej. Pominięcie etapu konsultacji może doprowadzić do wad konstrukcyjnych budynku, a w konsekwencji poważnych kłopotów.

* jak wyburzyć ścianę konstrukcyjną?

Zdecydowanie bardziej skomplikowane jest wyburzanie ścian konstrukcyjnych. Wymaga to bowiem projektu oraz pozwolenia na budowę. Niezbędne jest też zatrudnienie projektanta, którego zadaniem jest wykonanie obliczeń obciążeń czy zaprojektowanie podciągu. Co istotne wyburzenie takiej ściany nie zawsze jest też możliwe. Zrezygnować z takiego pomysłu trzeba choćby wtedy, kiedy przebiegają przez nią piony instalacyjne czy przewody wentylacyjne.

Rozpoczęcie takich prac rozpoczyna się od kontaktu z konstruktorem lub architektem, który musi wykonać projekt przebudowy. Jak wspomnieliśmy, niezbędne jest też uzyskanie pozwolenia z urzędu, a także zgody właściciela lub administratora budynku. Chcąc otrzymać takie pozwolenie, złożony dokument zawierać musi m.in. obliczenia konstrukcyjne obciążeń czy zaprojektowany podciąg. Tym jest na ogół belka, która może stać się również elementem dekoracyjnym wnętrza. Niestety niekiedy podciąg w tej formie nie wystarczy. Wówczas niezbędne będzie postawienie stalowych bądź żelbetowych słupów, które wesprą jej konstrukcję.

czym wyburzyć ścianę

Sama szerokość wyburzenia z reguły nie przekracza pięciu metrów, co jest związane z wymiarami stalowych profili. Gotowe belki mają bowiem maksymalnie 50 cm wysokości. Wprawdzie istnieje możliwość zespawania belek, a tym samym zwiększenia szerokości wyburzenia, ale na taki krok decydują się nieliczni.

Czym wyburzyć ścianę?

Wyburzanie ścian będzie o wiele prostsze i mniej meczące, jeżeli dobrze się do tego przygotujemy. Na pewno warto zaopatrzyć się w specjalistyczny sprzęt. Tak więc, czym wyburzyć ścianę mając pewność, że zrobimy to szybko i sprawnie? Możliwości jest kilka. Doskonale w takich pracach sprawdzą się łom, młot wyburzeniowy czy mesel zwany przebijakiem.

* młot wyburzeniowy

Prac wyburzeniowych nie warto zaczynać, kiedy w posiadaniu nie mamy młota wyburzeniowego. Najlepszy jest oczywiście młot elektryczny, gdyż użycie narzędzia ręcznego wymaga sporej siły. Z młotem elektrycznym w ręku prace będą przebiegać też znacznie szybciej. Jest to również urządzenie niezwykle uniwersalne. Poza tym, że służy do kruszenia grubych murów, sprawdzi się też przy wykonywaniu w ścianach otworów czy bruzd.

Młot wyburzeniowy to narzędzie, z którego wykorzystaniem burzenie ścian jest szybkie, proste i bezpieczne.

czym wyburzyć ścianę

Profesjonalny młot wyburzeniowy jest jednak dość kosztowny. Dlatego dobrym pomysłem jest jego wypożyczenie. Doba wypożyczenia takiego sprzętu to wydatek rzędu jedynie 40-80 zł.

* łom wyburzeniowy

Czym wyburzyć ścianę poza młotem? Z pewnością przyda się łom wyburzeniowy, który pomaga rozkuwać, łamać, wyrywać i rozpruwać. To ergonomiczne narzędzie może mieć długość 76, 46 lub 43 cm. Poza tym łom zawsze powinien posiadać gumową rękojeść, która gwarantuje pewny chwyt, bez ryzyka wyślizgnięcia się narzędzia z ręki.

* przebijak

Kolejnym pomocnym narzędziem jest przebijak znany też jako mesel. Obecnie mają one gumowe lub plastikowe rękojeści, które przy uderzaniu zapobiegają uszkodzeniu ręki. Zauważyć trzeba bowiem, że mesel będzie nieprzydatny, jeżeli nie będziemy dysponowali ciężkim młotem.

Podsumowanie

Wiecie już więc, jak i czym wyburzyć ścianę. Pamiętajcie jednak, aby nie robić tego za wszelką cenę i takie prace skonsultować ze specjalistą. Oczywiście zawsze możecie do tego zatrudnić też fachowców. Wprawdzie nie od dziś wiadomo, że łatwiej jest burzyć niż wznosić, ale jeżeli nie czujecie się na siłach, warto się z takimi pracami wstrzymać.

powrót do aktualności