Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7-12 14-18
Dodany dnia: 07.02.2018

Czym jest aerator?

Każdy chce mieć na swojej nieruchomości piękny trawnik, któremu będą mu zazdrościć sąsiedzi. Do tego niezbędne są specjalne zabiegi. Zwłaszcza po zimie uzbroić się trzeba między innymi w aerator. Czym jest aerator i jakie spełnia zadanie?

czym jest aerator

Do czego służy aerator?

Aerator jest tym urządzeniem, którego przy wiosennej pielęgnacji trawnika zabraknąć nie może. Często jest mylony z wertykulatorem, a aeracja brana jest za wertykulację. Zauważyć trzeba jednak, że są to dwa inne zabiegi i dwa różne urządzenia, choć zdarza się, że sprzęt taki będzie aeratorem i wertykulatorem w jednym.

Sam aerator to natomiast urządzenie napowietrzające trawnik. Najważniejszym jego elementem, a w zasadzie elementami są specjalne rurki lub też kolce, które służą do nakłuwania gleby. Wszystko po to, aby podłoże trawnika stało się luźniejsze i przy tym było odporne na deptanie. Dodatkowo nakłuwanie trawnika skutkuje tym, że do głębszych warstw gleby dostaje się powietrze. Aeracja to więc zabieg, który gwarantuje napowietrzenie gleby i pozbycie się jej zbitej skorupy. Poza tym przez aerację w prosty sposób można zniszczyć siewki chwastów.

Kiedy wykonać aerację?

Skoro wiemy już, czym jest aerator, skupmy się na samej aeracji, a konkretniej terminach wykonywania takiego zabiegu. Aerację wykonywać należy wtedy, kiedy gleba jest jeszcze wilgotna, lecz nie mokra. Przyjmuje się, że aerator wykorzystywać należy dwa razy w roku, a więc wiosną lub jesienią. W pierwszym przypadku aeracja powinna mieć miejsce w terminie od marca do maja. Jeżeli jest to aeracja jesienna, wykonuje się ją w terminie od sierpnia do listopada. Wykonanie aeracji jesienią wpływa korzystnie na wzrost trawy w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Posłużenie się aeratorem wiosną poprawia natomiast dostęp wody do korzeni trawy.

czym jest aerator

Jak przygotować trawnik do zabiegu aeracji?

Odpowiedzieliśmy już sobie na pytanie, czym jest aerator oraz na czym polega sama aeracja. Pamiętać trzeba również o tym, że do tego zabiegu odpowiednio przygotowany powinien być trawnik. Co to oznacza w praktyce? Ano to, że przed wykonaniem aeracji najpierw zajmujemy się koszeniem trawnika. Źdźbła trawy powinny mieć tu wysokość około 3 cm. Następnie trawnik trzeba oczyścić z resztek i go podlać. Teraz pozostaje już tylko odczekać, aż podłoże nieco przeschnie i nie będzie zbyt mokre. Wykonując aerację, uwagę zwrócić trzeba również na gęstość wykonywanych otworów. Ta zależy od rodzaju podłoża, na którym wykonujemy aerację. Na glebach ciężkich i zbitych wykonać można nawet 200 otworów na metr kwadratowy. Przy glebach luźnych wystarczającą liczbą będzie 120 otworów na każdy mkw.

Jakie są rodzaje aeracji?

Skoro wiemy już, czym jest aerator oraz kiedy wykonać aerację weźmy pod uwagę jeszcze jej rodzaje. Wyróżniamy bowiem aerację pytką i głęboką. Jak sama nazwa wskazuje aeracja płytka to wykonywanie otworów o głębokości do 3 cm. Najczęściej ma ona miejsce na trawnikach ozdobnych, a zabieg taki przeprowadza się wtedy, kiedy obserwujemy, że gleba źle wchłania wodę.

Aerator to urządzenie, dzięki któremu trawa rośnie lepiej, zwiększa się masa korzeni, a trawnik jest bardziej odporny na deptanie.

Przy aeracji głębokiej otwory wykonywane są na głębokości nawet 8 cm. Ten rodzaj aeracji zalecany jest na trawnikach intensywnie użytkowanych. Zabieg aeracji głębokiej wykonujemy, kiedy trawnik jest gęsty, a woda po opadach nie wsiąka w glebę lub wtedy, kiedy na trawniku zaobserwujemy mech bądź żółknięcie trawy.

czym jest aerator

Alternatywną metodą nadającą się do każdej gleby jest aeracja rurkowa. W tym przypadku przy zabiegu wykorzystuje się rurki o długości od kilku do ponad dwudziestu centymetrów.

Czym różni się aeracja od wertykulacji?

Jak wspominaliśmy, aeracja jest często mylona z wertykulacją, co wynika z tego, że po wykonaniu obu zabiegów trawnik wygląda zdecydowanie lepiej. Na czym więc polega różnica? Sprowadza się ona do tego, że aerator nakłuwa glebę. Wertykulator natomiast ją nacina.

Podsumowanie

Skoro wiecie już, czym jest aerator i sama aeracja nie ulega wątpliwości, że sprzęt ten przysłuży się każdemu trawnikowi. Dzięki aeratorowi o wiele łatwiej zadbać o odpowiedni wzrost trawy w swoim ogrodzie i poprawić ogólny stan trawnika.

powrót do aktualności