Wypożyczalnia narzędzi
w Białymstoku

Zadzwoń:
728 898 878
ul. Brzostowskiego 24
Pon-Sob 7:00-12:00 14:00-17:00
Dodany dnia: 09.05.2019

Budowa grilla w ogrodzie

Trudno wyobrazić sobie regularne spędzanie czasu w ogrodzie bez grillowania. Zwłaszcza że sezon grillowy już się rozpoczął. Oczywiście grill można kupić. Obecnie ich oferta na rynku jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie. Co bardziej wybrednych zainteresować może budowa grilla w ogrodzie. Jak go wymurować?

budowa grilla w ogrodzie

Gdzie usytuować grilla w ogrodzie?

Grill to ważny element ogrodu, który musi zajmować w nim właściwe miejsce. Dlatego warto się dobrze zastanowić nad tym, gdzie go usytuować – w oddalonej części ogrodu lub bliżej domu. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Im grill będzie zlokalizowany dalej od domu, tym bardziej kłopotliwe będzie donoszenie żywności. Jeśli umieści się go zbyt blisko, spotkania stracą swój piknikowy klimat. Ważne natomiast, aby swoim stylem pasował on do architektury domu, jak i pozostałych elementów działki. Unoszące się z grilla zapachy i dym nie powinny też przeszkadzać sąsiadom, a z oczywistych względów sam grill nie może być usytuowany pod koronami drzew.

Budowa grilla w ogrodzie – jakich materiałów użyć?

Grill w ogrodzie musi być wykonany z materiałów odpornych na mróz, wytrzymałych na wysokie temperatury, a jednocześnie łatwych do utrzymania w czystości. Dlatego ścianki zazwyczaj wykonuje się z cegieł klinkierowych, kamiennych ciosów, łupków lub kamieni polnych. Może to być również piaskowiec, choć ten łatwiej się brudzi, chłonie wodę i szybciej niszczeje, a więc konieczna jest jego impregnacja właściwym preparatem. Jeśli grill budowany jest ze zwykłej cegły, palenisko trzeba dodatkowo wyłożyć płytkami szamotowymi.

budowa grilla w ogrodzie

Oczywiście do wymurowania grilla wykorzystuje się nie tylko całe cegły. Konieczne są też ich połówki. Do przecinania cegieł najlepiej wykorzystać szlifierki kątowe, które gwarantują dokładne i efektywne cięcia, a jednocześnie umożliwiają operatorowi łatwe manewrowanie narzędziem.

Budowa grilla w ogrodzie nie kończy się na ścianach. Jego ruszt na ogół wykonany jest ze stali kutej lub kwasoodpornej. Z identycznych materiałów wykonuje się palenisko, choć można je wykonać ze zbrojonego betonu. Ważne, aby na płycie paleniska wykonać przewierty, co przełoży się na lepszy przepływ powietrza, a więc lepszy ciąg.

Obok komory z paleniskiem grill ogrodowy powinien mieć blaty, które pomagają w przygotowywaniu potraw. Jeśli znajdzie się miejsce na blat, zaraz pod nim umieścić można komorę do przechowywania drewna lub węgla drzewnego. Osoby zdecydowane na blat powinny postawić na materiał łatwy do mycia i odporny na czynniki atmosferyczne.

Celowo pomijamy tu kwestię wysokości grilla. Standardowo przyjmuje się, że powinien on być na wysokości około 85 cm. Dodatkowo wymurować można szafki, ale tu wiele zależy od wolnego miejsca, materiału i chęci. Mocniej rozbudowane grille mogą być wyższe z obu stron lub osłaniać palenisko tylko z jednej strony, z której najczęściej wieje wiatr. Nad paleniskiem warto natomiast wybudować daszek, który będzie chronił je przed deszczem, a wokół ułożyć nawierzchnię z ogniotrwałego materiału.

Budowa grilla w ogrodzie – o czym pamiętać?

Bez wątpienia budowa grilla w ogrodzie nie jest skomplikowana i trudna. Mimo wszystko o pewnych kwestiach trzeba pamiętać. Otóż stać on musi na solidnej płycie fundamentowej o grubości co najmniej 15 cm, która ułożona jest na grubej warstwie ubitego żwiru.

Ważna jest też zaprawa. W przypadku cegieł klinkierowych, które są najczęściej wybieranym materiałem budulcowym, lepsza od zaprawy wapiennej będzie zaprawa cementowa. Na bieżąco usuwać trzeba również wszystkie zabrudzenia, gdyż po zaschnięciu są one trudne do usunięcia.

budowa grilla w ogrodzie

Jeszcze przed rozpoczęciem prac zamówić lub kupić trzeba też ruszty i szufladę. W innym wypadku dopiero po wymurowaniu może okazać się, że są one nieodpowiednie, co zmusi do kolejnego wydatku.

Błędem jest również rozpalanie ognia w grillu zaraz po jego wymurowaniu. Poczekać trzeba z tym do wyschnięcia zaprawy, najlepiej około dwóch tygodni. Pierwszy ogień powinien być stosunkowo niewielki, dzięki czemu zaprawa się zahartuje i doschnie.

Co istotne, z punktu widzenia prawa budowlanego grill jest obiektem małej architektury. Dlatego jego budowy nie ma konieczności zgłaszania odpowiednim organom. Budowa grilla w ogrodzie nie wymaga żadnego pozwolenia na budowę.

powrót do aktualności
Uwaga, zmiana godzin otwarcia. Pn-Sb 7:00-12:00 14:00-17:00. Sprzęt wypożyczony w sobotę należy oddać tego samego dnia lub w poniedziałek i zostanie naliczona opłata za 2 doby.
This is default text for notification bar